دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان:

رفع تصرف بیش از ۶۰۰ هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی در سیستان و بلوچستان

23 اسفند 1401 ساعت 13:35

دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان از رفع تصرف بیش از ۶۰۰ هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی در استان خبر داد.


به گزارش لادیز به نقل از  عصرهامون، مهدی شمس‌آبادی بیان کرد: دستگاه قضایی با زمین خواران و متصرفان اراضی ملی و منابع طبیعی در تعطیلات نوروزی برخورد قاطع خواهد کرد و اقدامات لازم جهت جلوگیری از تصرفات احتمالی در استان صورت‌گرفته است.

وی با بیان اینکه اراضی ملی از منابع اصلی برای توسعه و آبادانی کشور است از تشدید اقدامات مقابله‌ای با زمین‌خواری توسط سودجویان در ایام پایانی سال و تعطیلات نوروزی و برخورد قاطع و قانونی با متجاوزان به عرصه‌های طبیعی خبر داد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان ادامه داد: همه ساله با نزدیک‌شدن به ایام پایانی سال و تعطیلات نوروزی پدیده شوم زمین‌خواری توسط افراد فرصت‌طلب و سودجو نیز افزایش پیدا می‌کند که در این راستا تمام دستگاه‌های متولی حفظ اراضی ملی و یگان‌های حفاظت در کل استان با پایش مستمر، کنترل، نظارت، پیگیری و ایجاد هم‌افزایی اطلاعاتی با سازمان‌های حفاظت شونده، افزایش گشت‌های خودرویی و پیاده آمادگی خود را به بالاترین سطح افزایش داده است تا به پشتوانه قانون و احکام قضایی با متخلفان به‌صورت قاطع برخورد کند.

وی میزان رفع تصرفات اراضی ملی در استان را از ابتدای سال تاکنون توسط اداره مسکن و شهرسازی ۲۱ و نیم هکتار، بنیاد مسکن ۱۱ هکتار، شهرداری‌ها ۷/۱۲ هکتار و منابع طبیعی را ۶۰۰ هکتار عنوان کرد.

شمس‌آبادی افزود: با تشکیل کمیته صیانت از اراضی ملی و منابع طبیعی در استان با محوریت اداره اطلاعات استان امیدواریم با رصد اطلاعاتی دقیق اولا جلوی تصرفات گرفته شود و ثانیاً اگر تصرفات جزئی اتفاق افتاد با برخورد قاطع نسبت به رفع تصرف اقدام شود.

وی از تشکیل یگان حفاظت واحد برای حفاظت از اراضی ملی و رفع تصرفات اراضی ملی در استان خبر داد و آن را اقدام خوبی دانست که در نشست امروز شورا به تصویب رسید.

شمس‌آبادی با تأکید بر اینکه وظیفه اصلی کمیته صیانت از اراضی ملی و منابع طبیعی شناسایی سرشبکه‌ها و مقابله با زمین‌خواران است خاطرنشان کرد: سازمان‌های متولی موظف‌اند افرادی که چندین بار اقدام به تصرف اراضی ملی کرده‌اند را به دستگاه قضایی معرفی کنند تا برخورد قانونی با آن‌ها صورت گیرد.

وی با بیان اینکه زمین‌ها متعلق به نسل آینده است و باید در حفظ و نگهداری آن بکوشیم عنوان کرد: تمام سازمان‌های متولی موظف‌اند نسبت به کشیک در ایام نوروز و جلوگیری از تصرفات احتمالی اقدامات لازم را انجام دهند.

گفتنی است؛ در سال جاری بیش از ۶۰۹ هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی در استان سیستان و بلوچستان به ارزش ریالی ۵۴۷ میلیارد و ۱۲۴ میلیون و ۹۶۱ هزار و پانصد ریال رفع تصرف شده است در سال گذشته نیز میزان رفع تصرفات بیش از یک هزار ۹۷۲ هکتار به ارزش ریالی ۲۵ هزار میلیارد ریال بوده است همچنین میزان رفع تصرفات در بستر و حریم رودخانه‌ها در سال جاری بیش از ۸۸۳ مترمربع است.

انتهای خبر/


کد مطلب: 20082

آدرس مطلب: https://www.ladiez.ir/vdcb5gb5.rhbgwpiuur.html

لاديز
  https://www.ladiez.ir