جرائم اقتصادی غالبا توسط افراد یقه سفید رخ می دهد

20 مرداد 1400 ساعت 9:25

مسعودی مقام گفت: جرایم اقتصادی غالباً توسط افراد یقه سفید و کارکنان دولت رخ می‌دهد و این افراد بر کار خود تسلط دارند.


به گزارش سایت لادیز؛به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ قاضی مسعودی مقام رئیس مجتمع ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی در افتتاحیه موت کورت جرایم اقتصادی اظهار کرد: قضاتی که تازه وارد دستگاه قضا می‌شوند قسمت عمده آنها به مباحث عملیاتی و کاربردی اشراف کاربردی ندارند که در حوزه جرایم اقتصادی این مهم بیشتر دیده می‌شوند.

 
وی افزود: در واقع خیلی از حقوقدانان سرشار از مباحث علمی هستند اما در عمل هیچ و فاصله زیادی با آنچه که باید در عمل رخ دهد دارد.
 
به گزارش مهر، مسعودی مقام گفت: صرف داشتن دانش برای یک حقوقدان کافی نیست، همچنین در رابطه با جرایم اقتصادی اقدامات کافی نداشتیم و حقوق کیفری و اقتصادی در قالب یک درس اختیاری در دوره دکترا تدریس می‌شود.
 
رئیس مجتمع ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی گفت: ضعف مفرطی در حوزه جرایم اقتصادی هم در دانشگاه و هم در دادگاه‌ها می بی نم و حتی اطلاعات برخی از قضات در این حوزه بسیار کم است.
 
به گفته وی به اندازه انگشتان یک دست قاضی مسلط به مسائل اقتصادی نداریم و به همین دلیل است که چالش‌های زیادی در این دادگاه‌ها و پرونده‌ها داریم. حتی برخی از قضات دیوان عالی دانش کافی ندارند و این سبب نقض آرا یا اطاله دادرسی می‌شود.
 
مسعودی مقام گفت: وقتی بتوانیم دادگاه‌ها را شبیه سازی کنیم در واقع محلی برای کسب تجربه و انطباق‌های رفتاری را ایجاد کردیم.
 
رئیس مجتمع ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی گفت: جرایم اقتصادی در دنیا یک تعریف واحده دارد و نه نقطه اشتراک، برخی بر اساس حوزه، برخی بر اساس گستردگی و… این جرایم را تعریف می‌کنند.
 
وی گفت: جرایم اقتصادی غالباً توسط افراد یقه سفید و کارکنان دولت رخ می‌دهد و این افراد بر کار خود تسلط دارند.
 
مسعودی مقام بیان کرد: پرونده بانک سرمایه یکی از مهم‌ترین و سخت‌ترین پرونده‌های جرایم اقتصادی بود که فقط مربوط به جرایم بانک نمی‌شود، این پرونده بخشی از آن مربوط به مشتریان و کارکنان بانکی می‌شود، اما مباحثی مثل پولشویی، خیانت در امانت، کلاهبرداری هم در این پرونده مطرح است.
 
رئیس مجتمع ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی بیان کرد: برخی از جرایم مربوط به اصحاب هنر، ورزشکاران و… هم در این پرونده متهم هستند، پرونده بانک سرمایه ۴۰۰ متهم دارد که آقایان امامی و سامان مدلل از مطرح ترین افراد هستند.
 
به گفته وی آرای آقایان هدایتی، رضوی و جهان بانی به صورت قطعی صادر شده است.
انتهای پیام، 


کد مطلب: 18348

آدرس مطلب: https://www.ladiez.ir/vdcdjs0f.yt0jo6a22y.html

لاديز
  https://www.ladiez.ir