آسبادهای سیستان و بلوچستان به‌عنوان چهارمین اثر جهانی ثبت خواهند شد/ سواحل مکران پایتخت گردشگری کشورهای حاشیه اقیانوس هند
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۴۰
کد مطلب: 19714
 
علیرضا جلالزایی گفت: ثبت آسبادهای سیستان به عنوان چهارمین اثر جهانی منطقه گردشگران زیادی را به این خطه جذب می کند، به علاوه دنیا خواهد دانست که آسبادها مربوط به سیستان و بلوچستان است و با این محوریت در فهرست آثار جهانی ثبت می شود.
به گزارش لادیز؛به نقل از عصرهامون؛ سیستان و بلوچستان ۱۱ و نیم درصد از وسعت کشور را دارا بوده و ظرفیت‌های فراوانی دارد.
 
وی افزود: سه اثر جهانی از جمله روستای جهانی سفال کلپورگان، بیابان لوت و شهرسوخته در سیستان و بلوچستان وجود دارد و در تلاش هستیم آسبادهای سیستان را به عنوان چهارمین اثر جهانی استان ثبت کنیم.
 
وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای حاشیه اقیانوسیه هند پیشنهاد شده چرا که از طریق حاشیه سواحل مکران با ۲ و نیم میلیارد نفر از جمعیت جهان هم مرز هستیم و باید زیرساخت‌ها در سطح سواحل مکران فراهم شود تا با ورود گردشگران از این مرزهای آبی به توسعه پایدار برسیم.
 
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تشریح کرد: اگر شورای جهانی گردشگری، سیستان و بلوچستان را در سال ۱۴۰۲ به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای حاشیه اقیانوسیه هند معرفی کرد، قطعا اتفاقات خوبی رقم خواهد خورد که لازم است شهرداری پای کار باشد و تلاش و همکاری بیشتری در این زمینه داشته باشد.
 
وی گفت: اقدامات زیادی در زمینه‌های مختلف برنامه‌ریزی شده و جشنواره گردشگری ایل‌آورد یکی از این اقدامات است که به زودی در زاهدان اجرا می‌شود.
 
جلالزایی خاطرنشان کرد: در بحث صنایع‌دستی استان ایجاد بازارچه‌های صنایع دستی، ایجاد غرفه‌های صنایع دستی در راه‌آهن، فرودگاه و غیره، آموزش صنایع‌دستی در حاشیه شهر، انعقاد قرارداد با ایران‌خودرو و سفارش ۲۰۰ میلیارد ریال جلد قرآن توسط این شرکت برای قراردادن در خودروها که توسط صنعتگران تولید می‌شود و نیز توانمندسازی مربیان در حاشیه شهر انجام شده است.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark