برداشت ۲۵۰ هزار تن خرما در سیستان و بلوچستان
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۰۶:۵۷
کد مطلب: 20308
 
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: امسال بیش‌از ۲۵۰ هزار و ۸۹۸ تن انواع خرما در استان برداشت و روانه بازار مصرف شده است.
به گزارش لادیز به نقل از تسنیم، اردشیر شهرکی، اظهار داشت: برداشت خرما از تیرماه در سیستان و بلوچستان با ارقام زودرس شامل "کتومی، نگال و آشوبه" شروع و با ارقام دیررس «مایکلی و هلیله» ابتدای آذرماه به پایان رسید.

وی بیان کرد: خرمای مضافتی با سطح زیر کشت 28 هزار و 400 هکتار و خرمای ربی با سطح زیر کشت 22 هزار و 500 هکتار بیشترین نخلستان‌های سیستان و بلوچستان را به خود اختصاص داده‌اند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه از 62 هزار و 914 هکتار نخلستان در سیستان و بلوچستان 49 هزار و 718 هکتار بارور است، گفت: 41 درصد سطح محصولات باغی استان به کشت خرما اختصاص دارد.

شهرکی بیان کرد: خرمای تولید شده سیستان و بلوچستان علاوه بر استان‌های دیگر، به کشورهای حوزه خلیج فارس، اروپایی و روسیه صادر می‌شود. بیشترین نخلستان‌های سیستان و بلوچستان در شهرستان‌های سراوان، ایرانشهر، نیکشهر و سیب و سوران واقع شده است.

وی با بیان اینکه کشت خرما در استان زمینه اشتغال بیش از 40 هزار نفر را فراهم کرده، گفت: در پی بارندگی اخیر و افزایش گرما و به دنبال آن افزایش رطوبت هوا امسال در برخی شهرستان مانند سراوان، شاهد ریزش محصول خرما از نخلستان و وارد شدن خسارت به کشاورزان بودیم.
Share/Save/Bookmark