مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان خبر داد؛
زاهدان در غبار بادهای 120 روزه محو شد/دید افقی به هزار متر کاهش یافت
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۷
کد مطلب: 18197
 
محسن حیدری گفت: گفت: نفوذ گردوغبار گسترده بادهای ۱۲۰ روزه به زاهدان غلظت ذرات معلق در هوای این شهر را به ۲۰۵۰ میکروگرم برمترمکعب معادل ۱۳ برابر حد مجاز افزایش داد.
به گزارش لادیز؛به نقل از عصرهامون : همانطور که انتظار می رفت از شامگاه دوشنبه بر شدت وزش بادهای ۱۲۰ روزه در شمال استان افزوده شد به نحوی که گردوغبار آن به زاهدان و برخی مناطق دیگر استان نیز نفوذ کرد.

وی افزود: تا ساعت ۹:۳۰ صبح امروز غلظت غبار شعاع دید افقی در محدوده فرودگاه زاهدان را نیز به هزار متر کاهش داده است.

این مقام مسئول ادامه داد: گردوغبار علاوه بر زاهدان، گردوغبار شعاع دید افقی در شهرهای میرجاوه، نصرت آباد، خاش، سراوان و ایرانشهر را نیز به شدت کاهش داده است.

وی افزود: هم اکنون شعاع دید افقی در میرجاوه ۱۰۰۰ متر است و انتظار می رود این شرایط به تدریج در شهرهای جنوبی تر میرجاوه نیر تکرار شود.

حیدری گفت: بر اساس اخرین خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی تا پنجشنبه وزش بادهای شدید ۱۲۰ روزه در شمال استان ادامه دارد که منجر به خیزش گردوخاک، کاهش کیفیت هوا و افزایش غلظت غبار در عرض های پایین تر این مناطق می شود.

عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان ادامه داد: اختلال در برخی محورهای مواصلاتی شمال استان و وقوع خسارت به بخش کشاورزی و سازه های موقت از پیامدهای دیگر این شرایط است.

حیدری خاطرنشان کرد: توصیه می شود در زمان غبار آلود شدن هوا در ترددهای غیر ضروری در فضای باز خودداری شود. همچنین رفت و آمدهای بین شهری از دوشنبه شب تا پایان هفته به ویژه در محور زاهدان-زابل توصیه نمی شود.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark