رونمایی از احمدی‌نژاد انتخاباتی / رییس‌جمهوری سابق بالاخره بدون کنایه سخن گفت
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۰
کد مطلب: 5713
 
احمدی‌نژاد به کنایه‌های ابهام‌برانگیز خود ادامه داد
محمود احمدی نژاد
محمود احمدی نژاد
به گزارش پایگاه خبری لادیز، به نقل از نامه‌نیوز، محمود احمدی‌نژاد هر چند از زمان تحویل ساختمان پاستور به حسن روحانی، مدتی در سکوت به سر برد، اما بعد از آن نیز در سلسله سخنرانی‌هایی که با بهانه و موضوع تببین گفتمان انقلاب اسلامی و امام خمینی(ره) انجام داد، عملا از هر گونه اظهار نظر مستقیم سیاسی پرهیز می‌کرد و سعی داشت حرف‌هایش را در لفافه و در قالب کنایه و یا با روش‌های مرسوم خاص خودش بگوید. وی در حاشیه مراسم مختلف نیز در پاسخ پرسش‌های خبرنگاران که اغلب در مورد فعالیت انتخاباتی احمدی‌نژاد و یارانش پیشتر در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و در ماه‌های اخیر پیرامون احتمال حضورش در انتخابات ریاست جمهوری 96 بود، با لبخند و جمله‌هایی مثل هوا خوب است و موفق باشید پاسخ می‌گفت و از جواب دادن به انتقادها درباره عملکرد خود و دولتش از جمله فسادهای کلان این دوره، طفره می‌رفت. این بار اما قضیه متفاوت بود. احمدی‌نژاد در سخنرانی خود در حسینیه ارشاد مشهد که البته طبق معمول سخنرانی‌های اخیرش با موضوع «تبیین گفتمان انقلاب اسلامی» انجام شد، روش طعنه و کنایه و در لفافه حرف زدن را تا حد زیادی کنار گذاشت و پاسخ‌هایی هرچند کلی و از جنس فعلا نمی‌گویم و سکوت می‌کنم برای انتقادها از دولتش داشت. پاسخ‌هایی که بیش از پیش رنگ و بوی انتخاباتی دارد.

صحبت‌های احمدی‌نژاد با همان صحبت‌های همیشگی آغاز شد. رییس‌جمهوری دولت‌های نهم و دهم با بیان این‌که «شعار دشمن همیشه خسته‌ است، تنها یک شعار نیست» این شعار را «شعاری عاطفی و احساسی و عمیقا مکتبی» توصیف کرد. وی با اشاره به این‌که «انسان مومن و آرمانی و هدفمند خستگی ندارد» اظهار کرد: خستگی برای تکرار، ماندن، عقب‌گرد و غیره است.وی بر لزوم تبیین انقلاب تاکید کرد و با بیان این‌که «اگر ندانیم از کجا آمده‌ایم چه هدفی داشته‌ایم نمی‌توانیم زندگی کنیم» و با بیان این‌که «تمامی انسان‌ها علاقه‌مند به پیشرفت هستند» گفت: اگر مقصد معلوم نباشد، نمی‌توان هر تغییر و حرکتی را پیشرفت دانست. پیشرفت به نسبت مقصد و هدف تعیین می‌شود. وی هم‌چنین با بیان این‌که «ائمه برای پر کردن جهان از عدل آمدند؛ لازمه اجرای این امر حاکمیت عدالت و حکومتی انسانی است» یکی از شعارها و اهداف انقلاب اسلامی را اصلاح نظام حاکم بر جهان دانست و افزود:‌ ملت ایران قبول نداشتند که زیر سلطه گروهی از خودخواهان و مستکبران جهان باشند. ظلم به انسان‌ها، جنگ، غارت و تجاوز محصول نظام فعلی حاکم بر جهان است. در حال حاضر در تمامی دنیا، ظلم و تجاوز ریشه دوانده است.

انتقاد از 37 سال بدون برنامه اقتصادی، بدون احتساب آن 8 سال

بعد از این صحبت‌های ابتدایی، احمدی‌نژاد کمی هم به همان شیوه طعنه و کنایه سخن گفت. وی با یادآوری این‌که «امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب به دنبال اصلاح بودند»، اظهار کرد: اگر آرمان‌ها و اهداف ما فراموش شود، عده‌ای پیدا می‌شوند که مطرح کنند، انقلاب برای ماست و ما مالک انقلاب هستیم. کسانی که مدعی مالکیت انقلاب هستند معتقدند که می‌توانند حتی انقلاب را بفروشند و حق انجام هر اقدامی را دارند. احمدی‌نژاد بدون در نظر گرفتن این که رییس‌جمهوری 8 سال از دوران پس از انقلاب اسلامی را بر عهده داشته، با بیان این‌که «متاسفانه با گذشت 37 سال از انقلاب  الگویی برای اداره اقتصاد نداریم و نمی‌دانیم چه هدفی را دنبال می‌کنیم»، بدون اشاره‌ای به اقدام‌های خود و دولتش در این باره، درباره مطرح شدن برخی از موارد برای بهتر شدن اوضاع کشور گفت: بعضی از افراد با مطرح شدن مسائلی مانند استانی شدن انتخابات و غیره سعی می‌کنند ما را از مسیر اصلی خارج کنند. وی با تاکید بر این‌که «نمی‌خواهیم دست‌آوردهای بشری را کنار بگذاریم»، اظهار کرد: باید از تمام علوم بشری، در قالب نقشه خود استفاده کنیم و جمع‌بندی از تجربیات داشته باشیم. باید مدل زمامداری در جمهوری اسلامی تدوین شود. چارچوب‌های برنامه‌ریزی اقتصادی و فرهنگی نیز نیازمند تنظیمی دوباره است. در تمام زمان‌ها باید اهداف و آرمان‌های خود را تکرار کنیم. اگر اسلامی که از نظر انقلاب اسلامی همان اسلام ناب محمدی است، مطرح شود، دیگر افراد حرفی برای گفتن نخواهند داشت.

ادامه اتهام به «برخی»ها با شیوه احمدی‌نژادی

احمدی‌نژاد به کنایه‌های ابهام‌برانگیز خود ادامه داد و با اشاره به تاسیس موسساتی به منظور تدوین علوم انسانی اسلامی، افزود: اما این موسسات اهداف خود را مشخص نمی‌کنند و هیچ تعریف مشخصی از واژه‌ علوم انسانی اسلامی ندارند. علوم انسانی اسلامی مربوط به تعریفی است که از انسان داریم. یک انسان اسلامی بسیار بزرگ است.  آرمان‌های امام جز با انسان‌های رشد یافته تحقق پیدا نمی‌کند. این آرمان‌ها نیازمند انسان‌هایی عاقل، کمال‌یافته و آزاد است. احمدی‌نژاد با بیان این‌که «جامعه برای این‌که به سمت عدل حرکت کند نیازمند حکومتی مانند حکومت حضرت علی (ع) است» افزود: برخی از افراد زمانی که با مردم صحبت می‌کنند انگار با کودکان حرف می‌زنند. به این دلیل نیازمند تبیین  دقیق از انقلاب اسلامی هستیم. با گذشت 37 سال با آوردن اسلام آزادی برخی رو ترش می‌کنند. آزادی انسان‌ها مقدس است و پیامبران برای آزادی آنان آمدند. در 7 تا 8 سال گذشته برخی انقلاب را تمام شده می‌دانند. متاسفانه لفظ انقلاب برخی را به اشتباه می‌اندازد این در حالی است که انقلاب اسلامی ایران نسبت به دیگر انقلاب‌های جهان بسیارمتفاوت است. منظور از انقلاب اسلامی تحول درون انسان‌ها وطی کردن مسیر کمال برای جامعه بشری است. انقلاب ایران، محصول عقده‌های فروخورده و فشار و فقر نبود و تنها محصول خداخواهی ملت ایران بوده است. در حال حاضر با گذشت 37 سال از انقلاب، این موضوع بسیار عمیق تر از سال 57 بر دل ملت است. وی با اشاره به ایستادگی انقلاب در برابر نظام سلطه اظهار کرد:‌ متاسفانه به این سوال که چرا نباید زیر بار سلطه برویم به درستی پاسخ داده نشده است. نظام سلطه معتقد است که ایران نمی‌تواند کشور خود را اداره کند و با تراشیدن دشمن‌های بیرونی سعی دارد  مردم را از موضوعات داخلی غافل کند. متاسفانه برخی از افراد داخلی نیز همین فکر را دارند. افرادی که تنها هدف‌شان از انقلاب رسیدن به قدرت است این فکر را می‌کنند. آنانی که قدرت برای‌شان حائز اهمیت است برای بدست آوردن آن پول‌های زیادی را خرج می‌کنند. وی تاکید کرد: اصل انقلاب سلطه را نمی‌پذیرد. امام خمینی (ره) فرمودند؛ آمریکا همان شیطان است؛ زیرا شیطان نیز از پذیرش برخی موارد اداره می‌شود.  ریشه تمامی مفاسد دنیا این است که عده‌ای خود را بالاتر از بقیه می‌دانند. این موضوع ریشه تمام مشکلات دنیا و به دنبال آن مسائلی مانند جنگ و تجاوز است. اگر برخی کشورها قبول نکنند زیر سلطه آمریکا باشند تضعیف می‌شوند. آمریکایی‌ها به صراحت می‌گویند که کشورها باید دموکراسی آمریکایی را بپذیرند زیرا این دموکراسی فرهنگ متعالی و یگانه است. آدم‌کش‌ترین نظام تاریخ، مدعی حقوق بشر است. این فعال سیاسی ادامه داد: متاسفانه با مطرح شدن جریان انقلاب عده‌ای گمان می‌کنند که صحبت از جنگ شده است. اما باید تاکید کنیم که منظور ما اسلحه در دست گرفتن نیست.

گره زدن انتقادها از دولت‌های نهم و دهم به ضدیت با انقلاب و رهبری

احمدی‌نژاد اما بالاخره بعد از مدت‌ها به شیوه‌ای واضح و صریح سخن گفت. وی که اشاره می‌کرد نمی‌خواهد گزارشی ارائه کند، با اشاره به عملکرد دولت‌های  نهم و دهم مدعی شد: در حال حاضر نمی‌خواهم عملکرد و گزارشی ارائه دهم. اما باید یادآوری کنم که این دولت بیشترین هجمه و فشار را در طول تاریخ تحمل کرده است. یک جریان علیه خط امامت در طول تاریخ و صدر اسلام فعال هستند و همین جریان نیز این هجمه را علیه دولت‌های نهم و دهم ایجاد کردند. یعنی دولت‌های نهم و دهم هیچ نقطه سفید و عملکرد مثبتی نداشت؟ تمامی تهمت‌ها از جمله ضد ولایت فقیه بودن، بهایی بودن، حجتیه‌ای بودن و غیره را به این دولت زدند. مشکل این جریان‌ها با احمدی‌نژاد نیست،  من که کسی نیستم و تنها سرباز کوچک ملتم. این هجمه منظور دیگری دارد. وی بیانات مقام معظم رهبری درباره دولت‌های نهم و دهم را «بزرگترین افتخار» برای خود دانست و گفت: با نزدیک شدن به انتخابات دوباره هجمه و تهمت‌ها دو چندان می‌شود. انسان هوشمند باید متوجه باشد  که دلایل این هجمه‌ها ‌چیست. این جریان‌ها می‌خواهند اصل انقلاب و رهبری را تخریب کنند. متاسفانه برخی از افراد نیز در دام آن‌ها افتاده‌اند. احمدی‌نژاد بار دیگر مدعی شد: برخی از بالا بودن پرچم انقلاب در این دو دوره ناراحت بودند. در دام دشمن افتادن هیچ افتخاری ندارد در حال حاضر به خاطر مصلحت کشور سکوت می‌کنیم و بنده خود را فدای انقلاب می‌کنم. حواس‌مان باشد که تمامی هجمه‌ها به دولت‌ قبل، زدن اصل انقلاب است. دفاع از دو دولت قبل دفاع از انقلاب است. در طول 8 سال حتی برای ساعتی فاقد برنامه مشخص نبودیم.

ادعاهای عجیب با چاشنی فراموشی تاریخی

احمدی‌نژاد به موضوع انتخابات هم اشاره کرد و در عین حال در تایید یا رد فعالیت انتخاباتی خود سخن نگفت. وی تنها با بیان این‌که «برخی مطرح می‌کنند احمدی‌نژاد سفرهای انتخاباتی خود را آغاز کرده است؛ شبکه بی بی سی به طور صریح  اعلام می‌کند که احمدی‌نژاد شروع به کار کرده و اگر پیروز شود ایران دوباره منزوی و برای جنگ آماده می‌شود» ادعای دیگری را مطرح کرد و گفت: زمانی که در سال 84 دولت را تحویل گرفتیم تهدید به حمله نظامی شده بودیم اما در سال 92 اوباما برای همکاری با ایران نامه می‌نوشت. آمریکا به یک ملت حمله می‌کند و با موارد متعدد آن کشور را تضعیف می‌ند اما جرات ندارد حتی از 500 کیلومتری ایران رد شود. رییس دولت‌های نهم و دهم بدون اشاره به فسادهای کلان دوران 8 ساله دولتش و کسانی که از این راه به ثروت رسیده‌اند و نیز ثروت کلان برخی اعضای کابینه دولت‌های نهم و دهم، با اشاره به میزان ثروت‌های تمامی افراد این دولت‌ها مدعی شد: تمامی ثروت این افراد یک صدم یک نفر از افراد دولت جدید نمی‌شود! این موضوع مشخص می‌کند چه کسی برای خود تلاش می‌کند و چه کسی تمامی تلاش خود را برای مردم دارد!

توصیه‌های انتخاباتی احمدی‌نژاد به دولت روحانی!

احمدی‌نژاد که خود به ویژه در سال پایانی دوره دوم ریاست جمهوری‌اش، سفرهای استانی و برنامه‌های مختلف را به میتینگ‌های انتخاباتی در حمایت از اسفندیار رحیم مشایی اختصاص داده بود، دولت یازدهم را که البته هنوز وارد فضای انتخاباتی نشده است، از ورود به این فضا زنهار داد! وی با اشاره به سه دلیل خطرناک بودن انتخاباتی شدن فضای کشور، اظهار کرد: با گذشت 3 سال از دولت یازدهم، در سال چهارم، این دولت باید کارهای خود را به نتیجه برساند. با انتخاباتی شدن فضا دولت از این کار باز می‌ماند. تمامی دولت‌ها در پایان 4 سال باید گزارشی از عملکرد ارائه کنند؛ اگر دولت یازدهم درگیر انتخابات شود توانایی ارائه این گزارش را ندارد. متاسفانه عنوان انتخابات در کشو مجوزی برای تخریب و بی‌اخلاقی است. افراد در زمان انتخابات به معرفی خود نپرداخته و دیگران را تخریب می‌کنند. حتی عده‌ای تلاش دارند رقیبان خود را رد صلاحیت کنند. در زمان انتخابات‌های قبلی هجمه‌های زیادی به من وارد شد و زمانی که مطرح کردیم برنامه‌ی خود را ارائه دهید اعلام کردند که در حال تدوین برنامه هستند. وی در عین حال بدون یادآوری عملکردش در سخنرانی‌های انتخابات سال 84 و مناظره‌های ریاست‌جمهوری سال‌های 88 علیه کاندیداهای دیگر با طرح این سوال که «در فضای تخریبی چه کسانی برنده هستند؟» ادامه  داد: اگر بخواهید به سمت فضای مطلوب آمریکایی حرکت کنیم قطعا بازنده هستیم.  کاندیدا می‌تواند برنامه‌های خود را ارائه کرده و زمان خود را صرف توهین‌های انتخاباتی نکند.

«سخنرانی‌های فرهنگی» به سبک احمدی‌نژاد

شیوه‌های قدیمی و تکراری احمدی‌نژاد در سخنرانی اخیرش – که البته اولین سخنرانی واضح و بی‌پرده با چاشنی پاسخ به اتهام‌ها و انتقادها و همچنین ورود به مباحث انتخاباتی است – نیز دیده می‌شود. فراموشی عمدی تاریخی و عملکرد خود و دولت‌های نهم و دهم، اشاره‌های مبهم به اعمال اشتباه «برخی» دیگر، توصیه‌های اخلاقی در تضاد با عملکرد سابق شخصی و البته ادعاهای عجیب از مولفه‌های روش سخنرانی و دفاعیات احمدی‌نژادی است. حال باید دید این حرف‌های جدید که در سخنرانی‌های احمدی‌نژاد پس از خروج از پاستور، برای اولین بار با وضوح بیان می‌شوند، در سخنرانی‌های آتی وی ادامه خواهند یافت یا خیر. این در حالی است که محمدحسین مقیمی، معاون سیاسی وزارت کشور، چندی پیش درباره شائبه انتخاباتی بودن برنامه‌های رییس‌جمهوری دولت‌های نهم و دهم، اشاره کرده بود که «مجوزهای ارائه شده برای سخنرانی‌های رییس دولت گذشته، بیشتر حول محور مباحث فرهنگی بوده است» و باید دید این سخنان جدید چگونه در قالب «سخنرانی‌های فرهنگی» گنجانده و دانسته خواهند شد.
منبع: روزنامه ابتکار
Share/Save/Bookmark