باغ نارنجستان قوام، از جاهای دیدنی شیراز
تاریخ انتشار : شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۳۱
کد مطلب: 19829
 

شیراز شهر باغ‌های مشهور و بهشتی ایران است و گوشه‌وکنار آن، باغ‌های خوش‌رنگ‌ولعاب با آب‌وهوایی دلچسب جا خوش کرده‌اند. باغ نارنجستان یا همان باغ قوام، یکی از جاهای دیدنی شیراز است که در خیابان لطفعلی خان زند واقع شده است.

باغ نارنجستان یادگار دوران قاجار است و حال‌وهوایی تاریخی دارد. درخت‌های خوش‌قدوقامت و گل‌های رنگارنگ، گوشه‌وکنار باغ نارنجستان را زیبا کرده‌اند. پس از گذر از در ورودی و لذت از تماشای هنر منبت‌کاری این در چوبی، وارد هشتی با سقفی مزین به هنرهای ستودنی معماری ایرانی، همچون گچ‌کاری، مقرنس‌کاری، آجرکاری و کاشی‌کاری خواهید شد.

محوطه باغ با فضایی بهشتی و درختانی خوش‌قدوقامت که قرینه یگدیگر واقع شده‌اند، به استقبالتان خواهد آمد. فصل بهار از زمان‌های دل‌چسب گشت‌وگذار در باغ نارنجستان است، زیرا با عطر بهار نارنج در این باغ دل‌انگیز سرمست خواهید شد. در سمت شمال، شرق و جنوب باغ نارنجستان، ساختمان‌های زیبایی با طراحی خاص معماری ایرانی را خواهید دید. این مجموعه مزین به هفت هنر گچ‌کاری، کاشی‌کاری، نقاشی سنتی، آینه‌کاری، حجاری، معرق‌کاری و منبت‌کاری است.

تماشای مجموعه کاملی از هنرهای مرسوم در معماری ایرانی از ویژگی‌های بازدید از نارنجستان قوام است. عمارت اصلی باغ نارنجستان در شمال مجموعه واقع شده و ایوان با شکوه آن رو به حوض و محوطه باغ جا خوش کرده است. دو ستون بنا شده از سنگ مرمر و هنرهای به‌کار رفته در تزئین این ایوان، از تماشایی‌ترین قسمت‌های باغ نارنجستان قوام محسوب می‌شود.

در مجموعه باغ نارنجستان قوام، موزه‌ای از اشیای به‌دست آمده از کندوکاوها و سفرهای پژوهشی پروفسور «پوپ»، از ایران‌شناسان به‌نام آمریکایی وجود دارد. در کنارلذت از فضای تماشایی باغ و عمارت شکوهمند عمارت، از اشیای عتیقه این موزه نیز بازدید کنید.

Share/Save/Bookmark