تمین بهشت کوچک میرجاوه
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۵۰
کد مطلب: 20408
 
روستای تمین یکی از جاهای سرسبز و خوش آب و هوای شهرستان میرجاوه است که در فاصله 65 کیلومتری این شهر قرار دارد.
به گزارش پایگاه تحلیلی لادیز، روستای تمین در سیستان و بلوچستان واقع است و یکی از مناطقی توریستی و گردشگری شهرستان میرجاوه به شمار می رود. این روسا به دلیل ویژگی های خاص و طبیعت دست نخورده ای که دارد بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است و به منظور دسترسی به آن باید به ۶۵ کیلومتری جنوب غربی میرجاوه بروید. روستای تمین در سیستان و بلوچستان یکی از زیباترین روستاهایی است که در قسمت شمالی قله تفتان و بالاتر از روستای بسیار زیبا و دیدنی لادیز قرار دارد. این روستا سه قسمت دارد که شامل جش، روپس، تمین بالا، تمین مرکزی و تمین پایین می شود و هر کدام از آن‌ ها در فاصله ۳۰۰ متری از هم واقع شده اند؛ روستای تمین در سیستان و بلوچستان از آن روستاهای پرجاذبه در حوزه گردشگری کشور به شمار می رود.

همسایگی با آتش فشان نیمه فعال «تفتان» در کنار آب فراوان و خاک حاصلخیز، روستایی با صفا را در اقلیم جنوب شرقی ایران پدید آورده است؛ روستای «تمین» در 65 کیلومتری شهرستان «میرجاوه» استان سیستان و بلوچستان که نشانه های استقرار طولانی انسان با وجود معماری صخره ای، قلعه و گوستان های تاریخی در آن به خوبی به چشم می آید. با سفر به تمین همنشینی با اهالی خونگرم این روستا را در کنار هوای معتدل و حتی خنکش را تجربه کنید.


مکانهای دیدنی روستای تمین

چشمه حضرت موسی
چشمه آب شیرین «حضرت موسی» تنها منبع آب شرب و کشاورزی اهالی روستاست که از دل صخره ای عظیم می جوشد و آبشار کوچکی که در مسیرش می سازد، چشم انداز زیبایی را به وجود آورده است.

قلعه تمین
بنایی با مساحت حدود ۳۰۰۰ مترمربع و ارتفاعی برابر با ۲۵ متر از سطح دره تمین مرکزی بر فراز صخره ای بلند با مصالح بومی قابل مشاهده است که جنس آن از هم سنگ و گل رس نیز ساخته شده است. این قلعه ی تاریخی قدمتی برابر ۲۵۰ سال دارد و در آن زمان مرکز فرماندهی حاکمان این منطقه نظیر سیدخان و مدت خان و نورمحمدخان نیز بوده است. در حال حاضر دیواره‌های قسمت شمالی و حدود ۵۰۰ مترمربع از خود بنا باقی مانده است که نیازمند توجه مسئولان و همینطور تلاش و همت مردم بلوچستان است تا از تخریب و نابودی آن جلوگیری شود.

قبرستان تمین
یکی دیگر از جاذبه هایی که در روستای تمین در سیستان و بلوچستان می توان نام برد، قبرستان باستانی آن است که از جمله آثار ارزشمند و باستانی این روستا محسوب می شود. در این قبرستان شما می توانید قبرهای چهار گوش ساده به ابعاد تقریبی ۵۰ در ۵۰ در ۷۰/۱ دارد که با سنگ پوشانیده شده‌ اند. یکی از نکات قابل توجه این گورستان این است که در بیش از ۶۰% قبرهای آن اصل رو به قبله بودن رعایت نشده است و این احتمال را تقویت می‌کند که در این گورها مربوط به بزرگان زرتشتی است. البته شواهد تاریخی همچون هجرت بزرگان اشکانیان (که زرتشتی بودند) به اطراف تفتان در کتب تاریخی ثبت شده است.

محصولات کشاورزی تمین
از جمله محصولات کشاورزی که در این روستا کشت می شود انجیر، توت، شاه توت، گلابی، انگور، هلو، آلبالو و زرد آلو هستند که این ها جزء میوه های مناطق گرمسیری به شمار می رود و میوه های مناطق سردسیر آن شامل بادام، پسته و گردو می باشد. همچنین از جمله درختان خودرویی که در این روستا رشد می کند نیز می ‌توان به انجیر کوهی، بنه، ارچن، گز وگواتام (بادام کوهی) اشاره کرد، همچنین صیفی‌ جاتی همچون گندم و جو نیز در این منطقه کاشت می ‌شود.
 
Share/Save/Bookmark