درگفتگو با یک کارشناس مسائل سیاسی مطرح شد؛
اعتماد به سیاستمداران غربی برای هرملتی زیان بار خواهد بود/ تجربه برجام و نهضت ملی نباید فراموش شوند
تاریخ انتشار : جمعه ۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۴۰
کد مطلب: 19722
 
حجت الاسلام والمسلمین علیرضا لطفیان سرگزی مدرس دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی،گفت: بحران اوکراین در ابعاد جهانی و تجربه داخلی ملت ایران از اعتماد به غرب و مذاکره با آنها تنها یک مفهموم را القا می کند و آن این است که هیچ گاه نمی توان به سیاستمداران آمریکایی اعتماد کرد.
حجت الاسلام والمسلمین علیرضا لطفیان سرگزی مدرس دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی، درگفتگو با لادیز؛گفت: تحولات اخیر در شرق اروپا در مناقشه اوکراین برای بار دیگر به همه ملت های جهان، نامطمئن بودن سیاست ها و دولتمردان آمریکایی را به اثبات رساند. در سال 1994 کشورهای ابر قدرت آن زمان اوکراین را که مجهز به سلاح های پیشرفته روز دنیا بود و چهارمین قدرت هسته ای  جهان به شمار می رفت  با وارد کردن به جریانات اقتصادی و امنیتی وادار به پذیرفتن قراردادی با نام تفاهم نامه بوداپست کردند و طبق این تفاهم نامه اوکراین باید سلاح های هسته ای را به ناتو تحویل داده و از آن طرف تضمین امنیت از سوی ناتو را دریافت کند و ارتش خود را عملا منحل کند. این تفاهم نامه میان سران اوکراین، آمریکا، انگلیس،روسیه و فرانسه به تصویب رسید. رئیس جمهور وقت اوکراین در سالهای بعد با اعلام این موضوع که در جریان این تفاهم نامه کشورهای غربی اورا فریب داده اند گفته بود: رئیس جمهور فرانسه به دلیل کسالت در جلسه بوداپست حضور نداشت و من برای امضای او مجبور شدم به محل اقامتش بروم و میتران رئیس جمهور فرانسه درهتل محل اقامتش در رابطه با سیاست های آمریکا هشدار داد که فریب آنها را نخورم اما آن زمان دیگر دیر شده بود.
 
وی با اشاره به اینکه بحران اوکراین باردیگر آمریکا و روسیه را وارد جنگ سرد دیگری خواهد کرد،افزود: اکثر کارشناسان معتقدند که درجریان جنگ اوکراین وروسیه اروپا به دو بلوک تقسیم خواهد شد و بعد از پایان این درگیری ها،جنگ سرد گریبان اروپا را هم خواهد گرفت کما اینکه درهمین چند روز گذشته در جریان خرید گاز از روسیه، کشور اتریش با سایر کشورهای اروپایی هم عقیده نیست و این کشمکش ها خود آغاز اختلافات گسترده تری در آینده خواهد بود. وضعیت امروز اوکراین نتیجه اعتماد بیش از حد آنها در 26 سال قبل است و مطمئن باشد این آسیب ها به اینجا ختم نخواهد شد . 
 
این کارشناس مسائل سیاسی خاطر نشان کرد: غربی‌ها بسیار بی اعتماد هستند و حتی قول و قرارهایشان را با اوکراین فراموش کردند همان آمریکایی‌ها و انگلیسی‌هایی که به نخست وزیر اوکراین گفته بودند که سلاح‌ها را محو کنید و ما اقتصاد شما را تأمین کرده و اگر دشمنی تعرض کند امنیت شما را تأمین می‌کنیم، کاملاً جا زدند و اعلام کردند که در مقوله نظامی هیچ دخالتی نداریم و تنها تحریم می‌کنیم که آن هم روسیه کشوری با آن اقتدار از تحریم‌ها آسیبی نمی‌بیند از طرف دیگر بیشترین گاز مصرفی اروپا از روسیه تأمین می‌شود و در روزهای اخیر شاهد بودیم که روسیه به دلیل مقابله با هم سو بودن تعدادی از کشورهای اروپایی با سیاست های آمریکا،صادرات گاز خودش به این کشورها را قطع کرده است و این جریان را می توان سرآغاز مناقشات گسترده تر در اروپا دانست .
 
تجربه برجام و نهضت ملی نباید فراموش شوند
 
وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری دررابطه با تجربه اعتماد به غرب در کشورمان،اذعان کرد: باید از تجربه‌های مهم تاریخی درس بگیریم و تا آینده‌گان اشتباه این دولت و اعتماد به غرب را فراموش نکنند، برجام و تجربه نهضت ملّی از جمله این تجربیات هستند که هیچ گاه نباید فراموش کنیم.
 
در ادامه وی افزود: تجربه برجام نیز به ما نشان داد که ما در هیچ مسئله‌ای نمی‌توانیم به آمریکا اعتماد کنیم، آمریکا نشان داد که به حرف خود پایبند نیست و زیر تعهّدات خود خواهد زد. چنانچه مشاهده کردیم ترامپ بدون هیچ ملاحظه‌ای از برجام خارج شد و بایدن که گفته می‌شد به برجام برخواهد گشت، هیچ اقدام مثبتی در این راستا انجام نداده است و خوی استکباری آمریکا این اجازه را به آن‌ها نمی‌دهد که به برجام یا هرگونه تعهد دیگر پایبند بمانند تجربه نهضت ملّی نیز نباید فراموش شود، در نهضت ملّی، دکتر مصدّق به آمریکایی‌ها حسنِ‌ظن داشت، امّا مایل نبود به آن‌ها تکیه کند، مایل به استقلال بود. با اینکه نهضت ملّی یک حکومت انقلابی نبود و فقط دنبال استقلال کشور از زیر یوغ انگلیس‌ها بود و خیال می‌کرد آمریکایی‌ها کمکش می‌کنند، با استقلال کشور مخالفت کردند.
 
 
لطفیان سرگزی  گفت:مقام معظم رهبری بارها اعلام کرده بود که به آینده مذاکرات هسته ای و پایبند بودن غربی ها به تعهدات در برجام خوشبین نیستند و بارها به دولت وقت در رابطه با دسیسه های غربی ها  هشدار داده بودند اما علیرغم میل باطنی اجازه مذاکره با غرب را به دولت های یازدهم و دوازدهم دادند وعلت آن را بعدا فرمودند که ما این اجازه را برای مذاکره دادیم تا بعداً جوانان نگویند که اگر مذاکره می‌شد وضعیت کشور خوب می‌شد لذا این هم یک دوره‌ای بود که نرمش قهرمانانه صورت گرفت که بعداً در تاریخ ننویسند که رهبری اجازه نداد اما برای همگان امروز مشخص شد که آمریکایی‌ها و حتی اروپایی‌ها قابل اعتماد نیستند و تنها به اهداف ظالمانه و نا مشروع خودشان می‌اندیشند.
 
وی با بیان اینکه حمایت غرب از هم‌پیمانانشان در حد حرف است تا زمانی که بتواند از آنان استفاده می‌کنند، اضافه کرد: تجربه لیبی، عراق در زمان صدام و اوکراین ثابت کرد خوی سیاست استعماری فقط منافع، خیانت و خالی کردن پشت هم‌پیمانان است.
این مدرس دانشگاه با بیان اینکه ایران، سوریه، یمن و محور مقاومت به خدا اتکا کردند و پیروز شدند اما صدام، لیبی و اوکراین به کدخدا اعتماد کردند و باختند، عنوان کرد: توکل بر خدا تضمین است نه امضای کدخدا کمااینکه می‌بینیم دست اوکراین خالی است و غرب هیچ کاری نمی‌کند.
 
انتهای پیام /
Share/Save/Bookmark