آداب و رسوم مردم شیراز
تاریخ انتشار : شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۲۸
کد مطلب: 19828
 
شهر شیراز از دیرباز به دلیل وجود فرهنگ و تمدن غنی و هچنین بناها تاریخی و جاذبه های گردشگری بی‌نظیر به شهر شعر و ادب و باغ و گل و بلبل معروف است. شاید به همین علت است که شیراز توانسته در بین ایرانیان و مردم دنیا زبانزد خاص و عام شود و شهرت ملی و جهانی پیدا کند. بله شهر شیراز با پیشینه مردمان شیرین سخنش با آداب و رسوم کهن و اصیلش باعث شده که هر ساله گردشگران بی شماری در قالب تور شیراز از استان فارس و شهر زیبای بهارنارنج بازدید کنند و خاطرات خوشی را با گشت و گذار از دیدنی های شیراز در ذهنشان ماندگار سازند. حال اگر دوست داشته باشید با آداب و رسوم و فرهنگ مردمان خونگرم شیراز بیشتر آشنا گردید در این مقاله از وبلاگ علاءالدین تراول همراه ما باشید تا در شهر شعر و ادب قدم بزنید.
فرهنگ و خصوصیات اخلاقی شیرازی ها
مردم شیراز مردمانی خونگرم و خوش صحبت هستند، از معروف ترین ویژگی اخلاقی مردمان شیراز عطوفت و مهربانی یا در فرهنگ عامه لوطی گری و با مرامی آنهاست که در چهره هر شیرازی این خصوصیت اخلاقی موج می‌زند. شیرازی‌ها بسیار با هم نوع خود مهربان هستند و در کار خیر و کمک به نیازمندان از یکدیگر پیشی می‌گیرند. از دیگر ویژگی های معروف و خصوصیات اخلاقی بسیار خوب شیرازی ها، شاد بودن و به نوعی خوش گذرانی آن‌هاست که فارغ از دغدغه‌های زندگی رها و خوشحال زندگی می‌کنند. مردم خون گرم این شهر بسیار شاد و پر نشاط بوده و هیچگاه اهل ناراحتی و ناامیدی نبوده‌اند. شاید این یک ویژگی بسیار مثبت است که مردم دیگر نقاط ایران هم باید از شیرازی‌ها الگو بگیرند و راحت زندگی کنند. البته ویژگی دیگری نیز درباره شیرازی ها گفته می‌شود که در صحت آن تردید وجود دارد و آن هم بی حال بودن و تنبل بودن شیرازی هاست که منبع موثقی ندارد.
اعتقادات و باورهای مردم شیراز
شیرازی ها هم به مانند مردمان دیگر نقاط ایران، اعتقادات قدیمی و خاص خود را دارند و برای بسیاری از افراد اطلاع از این اعتقادات جذابیت‌های خود خود را دارد. مردمان این خطه از سرزمینمان اعتقادات خاصی دارند، برای مثال اعتقاد دارند که اگر آینه‌ی عروس بشکند، عروس خوشبخت نخواهد شد. یا یک اعتقاد جالب دیگر دارند که اگر عروس را عقد کنند اما مراسم عروسی برگزار نکنند، یکی از اقوام عروس و داماد خواهد مرد. 
آداب و رسوم مردم شیراز در مناسبت‌های مختلف
مردم شهر شیراز و استان فارس آداب و رسوم خاصی دارند، آداب و رسوم عید نوروز، عروسی بهارنارنج، آب مقدس حوض ماهی ها و غیره. آنچه که در این میان به وفور دیده می‌شود که قابل توصیف است مراسم مهمی همچون عروسی هاست. برای مثال اگر دونفر باهم ازدواج کنند آداب و رسوم خاصی دارند، بدین صورت که برای مراسم خواستگاری ابتدا لازم است که مادر و خواهر داماد به خانه دختر موردنظر بروند. اگر خانواده‌ی دختر با این وصلت راضی باشند، علاوه بر چای برایشان شربت نیز می‌آورند و در غیر این صورت مخالفت خود را با چای نشان می‌دهند. یکی دیگر از مراسمی که پیش از عروسی در شیراز هنوز هم با وجود قدیمی بودن مرسوم است، مراسم رخت برون است که در آن دوستان عروس و داماد جمع شده و دوستان و خانواده داماد با خود پارچه و یک خیاط می‌آورند تا برای عروس لباس بدوزد. مادر داماد نیز هدیه‌ی مخصوصی به عروس خانم می‌دهد. مردم شیراز مراسم دیگری نیز دارند که به دست بوسون معروف است و رسم است که داماد پس از عقد با چند نفر از بزرگان به خانه عروس رفته و دست مادر زن خود را می‌بوسد و مادر زن نیز به او هدیه‌ای می‌دهد. این ها تنها شماری از آداب و رسوم جالب مردم شیراز است.
Share/Save/Bookmark